Přehled možností otevírání křídlových vrat

Ovládání otevírání a zavírání křídlových nebo dvoukřídlých vrat je velmi praktická záležitost. Existuje několik základních způsobů, jak vrata ovládat. Nejčastěji vyhledávanou variantou je v současné době bezdrátové ovládání. Nejvíce se vyskytující varianta je určena přímo pro umístění dálkového ovladače do kabiny vozidla. Díky tomu je umožněno započít otevírání vrat s dostatečným časovým náskokem před příjezdem ke garáži. To se vyplatí zejména, pokud je vjezd do garáže umístěn směrem do rušné ulice. Samozřejmě záleží na zvoleném typu ovladače a dosahu signálu. Levnější ovladače reagují až ve vzdálenosti okolo 20 – 30 metrů, zatímco ovladač dražší je schopen fungovat řádově ve vzdálenosti stovek metrů. Standardně pro jedna vrata vystačí dvou-kanálový ovladač, který umožňuje nezávisle na sobě ovládat vrata. Umožňuje tak buď celkové, nebo pouze částečné otevření dvoukřídlých vrat. Pokud se v objektu nachází více vrat, vjezdové brány či případně ovládané osvětlení, je vhodný spíše čtyř-kanálový ovladač. Ten potom zvládá ovládat až čtyři různá zařízení najednou.

Drátové varianty ovládání křídlových vrat

Pokud máte pocit, že bezdrátový ovladač není zcela vhodný, nebo nevyhovuje přímo konkrétnímu záměru, jsou zde i jiné varianty ovládání. Vrata lze ovládat různými typy klíčových spínačů, tlačítkem domácího telefonu, identifikačními kartami nebo kódovými klávesnicemi. Dnes již většina výrobců zabezpečovacích systémů nabízí komplexní řešení pro ovládání celého domu jak v drátové, tak bezdrátové formě. Je tedy velmi elegantním řešením zapojit do této automatizace i vjezd na pozemek a garážová křídlová vrata. Zajímavou součástí těchto systémů může být i čip umístěný v autě, který po několikerém zablikání světly vyšle signál pro otevření / zavření dvoukřídlých vrat od garáže. Je tedy možné se plně věnovat řízení vozu a není nutné sahat pro ovladač umístěný v kabině.

Křídlová vrata a povětrnostní vlivy

Je všeobecně známým faktem, že dvoukřídlá vrata mají často problémy se stabilitou, pokud fouká silný poryvový vítr. Je velmi nemilé, zažít onen nepříjemný moment, kdy vítr způsobí náraz vrat do vozu, čímž zapříčiní znatelné škody. Existuje samozřejmě několik způsobů, jak této nepříjemnosti předejít. Nejefektivnějším způsobem je pevné místo, kam se dveře zafixují pomocí zámku používaného k uzavření vrat do rámu. Dalším elegantním způsobem jsou pak různé zarážky, které se dají zakoupit přímo u výrobce vrat. Je možné volit mezi nášlapnými zarážkami či zarážkami se sklopnou nožičkou na pružině. Dalším elegantním řešením je pak umístění mechanické zarážky do horního rohu dvoukřídlých vrat, která se při plném otevření vzepře. Samozřejmě u křídlových a dvoukřídlých vrat s pohonem je tento problém ošetřen již samotným pohonem, který vrata udrží v krajní pozici.

Comments are closed.